Japke-d. Bouma schrijft de thema-uitgave voor de Boekenweek 2027

Zojuist is bekendgemaakt dat Mensje van Keulen het Boekenweekgeschenk 2027 schrijft. Japke-d. Bouma, journalist en columnist voor NRC, schrijft komend jaar de thema-uitgave van de Boekenweek, passend bij het thema Kijk ons nou. De organisatie van de Boekenweek koos voor 2027 een thema over menselijk gedrag en de vele spiegels die schrijvers de lezer voorhouden in hun werk. Beide auteurs leggen momenteel de laatste hand aan de boeken waarvan de inhoud geheim blijft tot kort voor het grootste lezersfeest van Nederland. De 92e Boekenweek vindt plaats van woensdag 10 tot en met 21 maart 2027.

Japke-d. Bouma ‘Toen ik gevraagd werd om iets voor de Boekenweek te schrijven werd ik zenuwachtig van al die zwaargewichten die mij voor waren gegaan en dacht ik: dit is niks voor mij. Ik ben niet zo van de intellectuele, lange verhalen, maar meer van de korte, nuchtere, duidelijke teksten. Maar toen ik hoorde dat ik ook iets praktisch mocht schrijven, een handig boekje dat ik zelf heel graag zou willen hebben, werd ik enthousiast. Ik hoop dat jullie dat ook zullen zijn!’  

De organisatie van de Boekenweek kiest voor de komende editie voor twee schrijvers die op eigen wijze menselijk gedrag beschrijven en analyseren. Marion Boxum, Hoofd Boekenweek, zegt over het gekozen tweetal: ‘De keuze voor Mensje van Keulen als Boekenweekauteur is een eerbetoon aan een indrukwekkend oeuvre. Met haar unieke romans en dagboeken is zij al decennialang een belangrijke en invloedrijke stem in het literaire veld. Tegelijkertijd is er een interessante verbinding met Japke-d. Bouma. Waar Japke-d. Bouma van buitenaf met een scherpe en humoristische blik menselijk gedrag en de gevestigde orde beschouwt, doet Mensje van Keulen dat juist van binnenuit: in haar romans en dagboeken verkent ze op persoonlijke en indringende wijze wat mensen beweegt en hoe zij zich tot hun omgeving verhouden. Beiden zijn, ieder vanuit een eigen stijl en positie, uitgesproken stemmen die bestaande conventies durven te bevragen. Je zou hen daarmee ieder op hun eigen manier als ontregelaars kunnen zien binnen de gevestigde literaire en maatschappelijke orde.’


Japke-d. Bouma (1970) studeerde economie in Groningen en werkte als verslaggever en eindredacteur bij NRC, waar zij sinds 2012 als columnist schrijft over werk, Het Leven, leiderschap, kantoor, emancipatie, carrière en taal. Over die onderwerpen geeft ze lezingen en verkocht ze rond de 300.000 boeken met titels als Ga lekker zélf in je kracht staan, Werken doe je maar thuis en Feedback is een cadeautje, dat in oktober 2026 uitkomt. Najaar 2025 startte zij theatertournees over de ‘verschillen’ tussen vrouwen en mannen op het werk en over de ergste taalclichés, jeuktaal en jargon.

Thema: Kijk ons nou
Lezen is mensen kijken. Bladerend begluur je personages alsof het voorbijgangers zijn. Met een kopje koffie kun je heerlijk om ze gniffelen, ze bewonderen én je verwonderen. Want schrijvers zijn kijkers. Ze zien onze eigenaardigheden. Onze gekke gewoontes. En vooral: dat we méér gemeen hebben dan we misschien denken. 
Wie leest, herkent altijd wel iets. Of dat nou een inzicht is in je meest intieme verlangens. Of dat ook jij je schaamt om de laatste bitterbal te pakken. Maar vaak zien we dat pas, als we het lezen. Dan gaan we nadenken over wat we doen en waarom. En leren we om onszelf te glimlachen. En nergens zien we onszelf scherper dan in de spiegel van de schrijver. Kijk zelf maar, als je durft.  

Boekenweek
De 92e Boekenweek met het thema Kijk ons nou vindt plaats van woensdag 10 t/m zondag 21 maart 2027. Lezers krijgen tijdens het traditionele lezersfeest het Boekenweekgeschenk cadeau, geschreven door literair icoon Mensje van Keulen. Het Boekenweekgeschenk is een cadeau van de boekhandel bij besteding vanaf € 17,50 aan boeken en is de toegangskaart voor het museum op de laatste zondag van de Boekenweek. Japke-d. Bouma schrijft de thema-uitgave die vanaf de Boekenweek voor € 5,25 in de winkel ligt.

Foto: Anne Claire de Breij

Japke-d. Bouma schrijft de thema-uitgave voor de Boekenweek 2027